Усе навіны

Юрген Клоп: «Мяне задавальняе адзін тытул АПЛ»

19 траўня, 20:10
1

Галоўны трэнер «Ліверпуля» Юрген Клоп напярэдадні матчу 38-га тура АПЛ супраць «Вулверхэмптана» падзяліўся думкамі пра кар'еру ў «мерсісайдскім» клубе.

«Мы зрабілі, мы зрабілі гэта. Надзвычай адмысловы тытул. Я бачу гэта так – гэта асабліва. Мяне задавальняе адзін тытул Прэм'ер-лігі. Я ўжо азіраюся назад, я не шкадую аб такіх рэчах. Але магло ці, магчыма, павінна было быць болей. Гэта таксама праўда. Я разумею, што людзі гавораць, што я тут павінен быў палепшыць.

Справа ў тым, што мы выклаліся па поўнай, так што з чаго пачаць мяняцца? Я ведаю, што мы падалі абсалютна ўсё, і гэта прывяло нас да аднаго ачку ззаду іншай каманды. Няма за што крытыкаваць.

Гэта падобна, што вы бяжыце марафон і не выйграваеце яго, і думаеце: «Мяне забіла на 12-м кіламетры, я зрабіў адзін ілжывы крок, і гэта каштавала мне гонкі». Гэта не так. Пасля гэтага вы маглі б дагнаць 12 разоў у залежнасці ад таго, як вы з гэтым справіцеся. І мы спраўляліся з усімі няўдачамі вельмі добра, і не ўсё было ў нашых руках, мы не мелі да гэтага дачынення.

Мы згулялі тры фіналы Лігі чэмпіёнаў, і гэтае абсалютнае вар'яцтва. Да гэтага мы некаторы час не праходзілі кваліфікацыю. Я ўсё гэта ведаю. Але потым прыйсці ў фінал і атрымаць сярэбраныя медалі. У футболе на самой справе ты атрымліваеш сярэбраны медаль, але гэта не вельмі добра.

Адна з іх, сапраўды, у майго сябра. Калі шчыра, я даў яе яму, і я думаў, што ён не возьме, але ён прыняў яе. У мяне яшчэ адна з Дортмунда. Ёсць калекцыя сярэбраных медалёў», – сказаў Клопп.

Юрген Клоп трэніраваў «Ліверпуль» з кастрычніка 2015 года. Матч супраць «Вулверхэмптана» стане апошнім для 56-гадовага нямецкага спецыяліста на пасадзе галоўнага трэнера каманды.

Разам з англійскай камандай Клоп стаў чэмпіёнам АПЛ у сезоне 2019/20, выйграў Лігу чэмпіёнаў у сезоне 2018/19, 2 Кубкі лігі і 1 Кубак Англіі. Таксама разам з «Ліверпулем» трэнер выйграў клубны чэмпіянат свету, Суперкубак УЕФА і Суперкубак Англіі.