Tribuna/Футбол/Блогі/Футбольное поле/🟥 Найкур'ёзнейшае выдаленне ў гісторыі АПЛ: суддзя пераблытаў гульцоў «Арсенала» з-за падобнай знешнасці

Так «Чэлсі» перамог «кананіраў» 6:0 у 1000-м матчы Венгера.

22 кастрычніка, 12:08

У цэнтральным матчы 9-га тура англійскай прэм'ер-лігі «Чэлсі» згуляў унічыю з «Арсеналам» (2:2) на Стэмфард Брыдж.

Гісторыя супрацьстаянняў паміж лонданскімі клубамі настолькі багатая, што пра яе можна напісаць асобную кнігу, аднак на гэты раз мы ўспомнім сустрэчу, якая адбылася ў сакавіку 2014-га на тым жа стадыёне – і падарыла адзін з самых кур'ёзных эпізодаў у гісторыі АПЛ.

Арбітр выдаліў не таго гульца «Арсенала» за гульню рукой – таму што той знаходзіўся побач і меў падобную прычоску

Сезон 2013/14 англійскія заўзятары добра запомнілі пераважна з-за насычанай барацьбы за чэмпіёнства, на якое на працягу кампаніі прэтэндавалі «Ман Сіці», «Ліверпуль», «Чэлсі» і «Арсенал».

Залатыя медалі нарэшце забралі «гараджане» (апярэдзілі «чырвоных» усяго на 2 ачкі, а «пенсіянераў» – на 4, «кананіры» скончылі чацвёртымі), аднак напярэдадні 31-га тура, у якім каманда Жазэ Маўрынью прымала калектыў Арсена Венгера, адлегласць ад першага да чацвёртага месца складала ўсяго 4 пункты па страчаных ачках.

«Арсенал» падыходзіў да паядынку на «Брыдж» у прыўзнятым настроі – яны толькі што адолелі «Тотэнхэм» у прынцыповым дэрбі і ў выпадку перамог над суседзямі і ў перанесеным матчы супраць «Свонсі» мелі магчымасць абыйсці «Чэлсі» ў турнірнай табліцы.

Зрэшты, ужо на 7-й хвіліне «сінія» перамагалі з лікам 2:0, а на 15-й засталіся ў меншасці.

Эдэн Азар і Фернанда Торэс арганізавалі атаку бліжэй да левага флангу, якая скончылася зніжкай іспанца пад удар бельгійцу. Азар стрэліў у далёкі кут – мяч, здавалася, ляцеў міма варот, аднак Алекс Окслейд-Чэмберлен у эфектным скачку (на ўсялякі выпадак здагадваем, што ён палявы гулец) адбіў мяч рукой.

Арбітр Андрэ Марынер з невялікай паўзай на роздумы ўсё ж паказаў на 11-метровы і пацягнуўся за чырвонай, але ўручыў яе... Кірану Гібсу (тады, нагадаем, яшчэ не было ВАР).

Да чаго тут наогул Гібс?

Левы абаронца «Арсенала» проста знаходзіўся побач:

А таксама, нажаль для яго ў кантэксце гэтага эпізоду, Кіран быў візуальна падобны на Окслейда-Чэмберлена, якога Марынер павінен быў выдаліць, ды яшчэ меў ідэнтычную прычоску.

Так у матчы выглядаў Гібс:

А так – Окслейд-Чэмберлен:

Нягледзячы на апеляцыю абодвух футбалістаў, іх партнёраў па камандзе, Арсена Венгера і ўсіх, хто знаходзіўся побач, Марынер свайго рашэння так і не змяніў – у распранальню адправіўся менавіта Гібс.

Англійскі арбітр прызнаў сваю «памылку ідэнтыфікацыі футбаліста» пасля матчу і папрасіў прабачэння ў «Арсенала», але ўжо ў наступны ўікэнд судзіў сустрэчу паміж «Ньюкаслам» і «Саўтгемптанам», нягледзячы на шматлікія патрабаванні адхіліць яго да завяршэння сезона.

Сам Гібс таксама пракаментаваў кур'ёзны эпізод: «Я быў так злы! Ледзь не разнёс іх распранальню. Тое, што здарылася – нейкая дурніца, але Оксу было яшчэ горш, бо ён застаўся на полі».

«Арсенал» згарэў 0:6 у 1000-м матчы Венгера – за «Чэлсі» забіваў нават Салах

«Оксу было яшчэ горш», таму што ён застаўся на полі (прынамсі, да перапынку, у якім яго замяніў Мацье Фламіні), а «Чэлсі» працягнуў разбураць «кананіраў».

Пасля галоў Эта'О і Шурле ў дэбюце паядынку Азар рэалізаваў 11-метровы і ўжо на 17-й хвіліне зрабіў лік 3:0. Оскар яшчэ да перапынку дадаў чацвёрты мяч у сетку варот Войцеха Шчэнснага, а на 66-й хвіліне аформіў дубль. Канчатковы лік на табло ўстанавіў Махамед Салах, для якога гэта быў першы з двух мячоў за лонданскі клуб.

Акрамя таго, што «пенсіянеры» пагоршылі шанцы «кананіраў» і далей змагацца за чэмпіёнства, знакавай гэтая перамога для Жазэ Маўрынью стала яшчэ і таму, што для Арсена Венгера гэта быў 1000-ы матч у кар'еры.

Найгоршы спосаб для француза адсвяткаваць такі лік.

Фота: скрыншоты афіцыйнага ютуб-канала «Чэлсі», GLYN KIRK/AFP/Global Look Press, Stuart MacFarlane/Arsenal FC, Richard Heathcote/Getty Images